Cestovanie počas pandémie sa zmenilo. Celý proces vybavovania cesty – niekam sa dostať a reálne aj vycestovať, v prípade ak vám znovu nezrušia let, trvá dlhšie ako sme boli zvyknutí.
Každá krajina má vlastné obmedzenia a opatrenia, ktoré sa neustále menia. Tie musíme ako návštevníci iných krajín dodržiavať, prípadne sa na ne aspoň pripraviť. Čína od zatvorenia svojich hraníc pre väčšinu medzinárodných ciest v minulom roku, so stratégiou nulovej tolerancie covid-19, zaviedla prísne lockdowny, hromadné testovania, rozsiahle dohľadávanie kontaktov, karantény a obmedzenia vstupu. Aké opatrenia aktuálne vládnu pri príchode do Číny a ako sme prežili 14-dňovú karanténu, som zhrnula v nasledujúcich Q&A.
Aké sú podmienky vstupu do Číny?
Čína má jedny z najprísnejších pred-odletových pravidiel, pretože na vstup do krajiny potrebujete byť plne zaočkovaný ich akoukoľvek čínskou vakcínou (pre občanov USA sú akceptované aj vakcíny Pfizer, Moderna a Johnson & Johnson) alebo získať PU letter – pozvanie od firmy, kedy cestujete za ekonomickým, vedeckým alebo technickým účelom. V našom prípade sme počkali na možnosť dať sa plne zaočkovať čínskou vakcínou, získali zodpovedajúci očkovací preukaz a následne sme si podali žiadosť o pracovné víza do Číny.
Ďalej je potrebné podstúpiť PCR test (test na nukleovú kyselinu) a test na protilátky z odberu krvi najneskôr 48h pred odletom, aby výsledky testov stihli prísť negatívne pre získanie zeleného QR kódu (HDC kódu), ktorý si musíte vždy zažiadať a dovolí vám odletieť do Číny (v našom prípade zo SR 48h pred odchodom do krajiny tranzitu a následne opätovne v krajine tranzitu z Poľska 48h pred nástupom na let do Číny).
Ďalším zaujímavým pravidlom pri cestovaní do Číny počas svetovej pandémie je povolený len jeden tranzit, za ktorý sa považuje už len prekročenie domácich hraníc, čo znamená, že vám ostáva sa poobzerať len po letenkách s priamym letom.
Koľko testov sa musí podstúpiť pred vstupom a po prílete do Číny?
Celkový počet sa dozviete až po príchode do Číny a zároveň je to veľmi individuálne od prideleného karanténneho hotela. Pred cestou boli v našom prípade potrebné podstúpiť prvé odberové testy (PCR test a test na protilátky z odberu krvi) na Slovensku a druhé v Poľsku, pričom sa musia vykonať v Čínou akceptovaných odberových centrách v danej krajine.
Po príchode do Číny čaká každého pasažiera PCR test na letisku, ktorý vôbec nie je príjemný a tam to celé začína. V našom pridelenom hoteli núdza o testovanie nehrozila. Počas 14-dňovej karantény sa podstupuje 5x PCR test a 2x test na protilátky z odberu krvi (vrátane PCR testu, ktorý sa už vykonal na letisku).
Tiež sa pýtate načo, že je to extrémne prehnané? Veď sme už toho veľa podstúpili pred príletom, a predsa tak či onak sme zavretí len na izbe, ja viem… Po 14 dňoch končí karanténa a my sa presúvame do našej final destination do Shanghaju.
Po prílete do Shanghaju by sme mali absolvovať 1x PCR test znovu na letisku a potom ešte 1x PCR test po 7 dňoch v meste, nakoľko tam je ďalšia 7-dňová karanténa s voľným pohybom v rámci mesta. Každé mesto to má nastavené inak, podľa toho v akej farbe sa nachádza a vy sa preukazujete farebným QR kódom pri pohybe po Číne.
Viete si vybrať karanténny hotel a môže byť rodina, partneri alebo skupina na jednej izbe?
Zistíte to až po príchode do Číny, keď nasadnete do prideleného autobusu z letiska, ktorý vás dostane do niektorého z vyčlenených karanténnych hotelov.
Samotné opatrenia a inštrukcie k nášmu pridelenému karanténnemu hotelu sme už dostali na letisku po všetkých tých 2 hodinách odbavovania, na ktorých jasne znelo predpísané pravidlo: „One person, one room.“ Čo by som k tomu… Pravidlám čínskej vlády budete len ťažko oponovať.
Aké sú celkové náklady za 14-dňovú karanténu v Číne?
Popravde, veľmi to záleží na hoteli a vy skutočne neviete, ktorý hotel dostanete pridelený. Naše ubytovanie v Arcadian Hotel stálo 400 CNY / 53 EUR za noc, z toho 330 CNY pokrýva izba a 70 CNY strava, ktorú dostávate 3x za deň. Celkovo 14 dní karantény na hoteli vyšlo 5600 CNY / 750 EUR. Nie je to až tak neprimerané za to čo dostanete, ale sú to stále extra výdavky s ktorými musíte rátať, keď aktuálne v tieto dni cestujete do Číny.
Môže sa opustiť izba počas karantény?
Odpoveď je nie. Nie je povolené opustiť izbu, mali by sme sa zdržiavať len v nej počas trvania 14 dní. Som si istá, že hotel má kamerový systém a okrem toho nás ochranka stráži dolu v lobby, aby nikto v skutočnosti nemohol odísť von pred skončením 14-dňovej karantény.
Je dobre nastavený proces po prílete a samotná karanténa v Číne?
Čínska vláda sa snaží čo najviac uľahčiť a automatizovať proces po prílete nielen pre zamestnancov, ale aj pre cestujúcich, preto sú nariadené striktné pravidlá, ktoré fungujú ako švajčiarske hodinky.
Na jednej strane to môže byť pre vás celé stresujúce, pretože neviete čo všetko vás čaká na letisku po prílete a do ktorého hotela pôjdete, na druhej strane s rezerváciou hotela máte o starosť menej. Na hoteli sa o vás snažia dobre postarať, napriek tomu, že 14 dní v karanténe nie je ideálna situácia, je tu potrebná pre ochranu všetkých ľudí pred šírením vírusu.
Na letiskách, v lietadle, pri presune v autobuse či v karanténnom hoteli sa všade stretávame so zamestnancami v bielych skafandroch. Na hoteli nám chodia každý deň merať teplotu, 2x denne počujeme “motorovú kosačku” a to len dezinfikujú chodbu, 3x za deň dostávame jedlo pred dvere či iné zaujímavosti ako dezinfekčná tableta do wc alebo susedské prehadzovanie jedla v sáčkoch z izby do izby, pretože sa nemôže vychádzať ani len na chodbu. To zažijete len tu… 🙂 Viac o našich zážitkoch z Číny a zo života v Shanghaji v ďalších článkoch.