Bezchybný stav pleti je sen každej ženy. Snažíme sa o ňu poctivo starať, pijeme dostatok vody, ale nie vždy sa tie výsledky dostavia. Pleť každej z nás je špecifická a individuálne reaguje ako na vonkajšie tak aj na vnútorné vplyvy. Ak sa chcete tešiť z prirodzene zdravej pleti je dôležité si nájsť vlastný balans. Aké sú základné pravidlá pre krásnu pleť v každom veku?
ČISTENIE PLETI
Dôkladné čistenie pleti je základ pre zdravú pleť bez nedokonalostí. Začnite svoje ráno s jemnejším pleťovým cleanserom (mlieko, nepenivý gél, balzam, jemné pleťové mydlo), ktorý z pleti opláchne maz nahromadený cez noc a zvyšky nevstrebaných produktov nanesených pred spaním. Večerná starostlivosť by už naopak mala obsahovať dvojfázové čistenie pleti, tzv. „double cleansing“, ktorý dokonale pripraví pleť na ďalšiu starostlivosť o pleť a zbaví ju dôkladne všetkých nečistôt. Prvý krok je odlíčenie čistiacim olejom alebo balzamom, ktorý dokáže dokonale rozpustiť makeup alebo SPF, aj ten vodeodolný. V druhom kroku na navlhčenú pleť použite kvalitnejší cleanser na čistenie pleti, ktorý nielen pleť hĺbkovo vyčistí, ale ponúkne aj benefity. Skúste sa vyhnúť odličovacím utierkam, produktom s obsahom surfakantov alebo častým používaním čistiacich kefiek, ktoré sú pre pleť agresívne a môžu skôr narušiť kožnú bariéru pokožky.
HYDRATÁCIA
Voda je hlavnou zložkou pokožky, a preto jej nedostatok sa automaticky premietne do zdravo vyzerajúcej pleti. Dehydratáciu môže pocítiť každý typ pokožky od suchej až po mastnú. Dôsledky dehydratácie pleti spoznáte náchylnosťou na tvorbu tmavých kruhov pod očami a tým, že pleť zvykne svrbieť, vypadá mdlo, ľahko sa na nej vytvárajú vrásky či dokonca nedokonalosti. Pri vrstvení produktov postupujte od najtekutejšej až po najhustejšiu konzistenciu (esencia, sérum, krém, olej). Doplniť potrebnú dávku hydratácie vám najlepšie pomôže sérum s kyselinou hyalurónovou a dobrý hydratačný krém podľa typu vašej pleti. Ak máte citlivú pleť zamerajte sa na látky, ktoré upokojujú podráždenie a redukujú začervenanie, ako sú extrakt zo zeleného čaju, “cica” – centella asiatica, ceramidy, skvalán. Pri večernej rutine môžete dodať pleti extra hydratáciu a výživu v podobe pleťového oleja napr. šípkový, ktorý navyše zjemňuje hyperpigmentácie. Znížiť zápaly a farebné rozdiely pomáha tiež niacinamíd, kyselina azealová či retinol. Pri retinole postupujte opatrne a kombinujte ho s hydratačnými látkami, ktoré pomôžu udržať pokožku upokojenú a zjednotenú. Počas dňa pleť ochránia pred voľnými radikálmi antioxidanty, ktoré okrem toho zjemňujú známky starnutia vrátane vrások a pigmentových škvŕn. Skvelou voľbou na ráno je preto vitamín C, pri ktorom nikdy nezabúdajte na SPF.
SPF
Slnečné žiarenie a najmä UVA je v obrovskej miere zodpovedné za predčasné starnutie pleti, pretože prechádza do dermis a degraduje kolagén. Zbytočne tak budete používať rôzne krémy, séra a aktívne látky, ak pleť dostatočne nechránite pred slnečným žiarením. Aplikáciou širokospektrálneho opaľovacieho krému, ktoré chráni pred UVA a UVB, znižujete riziko rakoviny, hyperpigmentácii, predčasného starnutia aj rôznych zápalov. Opaľovací krém sa odporúča nanášať po hydratačnom kréme samostatne, pričom poznáme fyzikálne a chemické blokátory (filtre). Vyberajte si také SPF, ktoré vám bude vyhovovať po všetkých stránkach a zaradíte ho do svojej dennej rutiny.
EXFOLIÁCIA
Pravidelná exfoliácia je kľúčovou starostlivosťou o pleť, po ktorej získa pokožka povestný glow efekt. Zaradením exfoliácie do skincare rutiny 1-3x za týždeň vám pomôže zbaviť sa odumretých kožných buniek z povrchu pleti a dosiahnuť efektívnejšiu obnovu pokožky. Výsledkom bude svieža, rozžiarená a zjednotená pleť. Siahnuť môžete od enzymatickej, chemickej až po mechanickú formu.
Pre citlivý typ pleti sú najvhodnejšie enzymatické či jemnejšie PHA chemické exfoliácie. Najšetrnejšie enzymatické exfoliácie obsahujú enzýmy nachádzajúce sa v rastlinách, ovocí, obilninách alebo semenách (napr. papája, tekvica, ananás), ktoré neagresívne, ale účinne odstraňujú odumreté bunky a nečistoty.
Chemická exfoliácia si vydobila svoje skincare postavenie právom, pretože má unikátny účinok a z jej širokého spektra si vyberie úplne každý. Medzi chemické exfolianty patria AHA, BHA a PHA kyseliny. Pokiaľ máte suchší typ pleti alebo chcete riešiť prvé známky starnutia, zvoľte AHA kyseliny (glykolová, mliečna, madľová, jablčná), ktoré stimulujú syntézu kolagénu, zlepšujú kvalitu elastínu, znižujú tvorbu pigmentu melanínu a pomáhajú vyblednúť pigmentové škvrny či jazvičky. Pri mastnejšom type pleti zvoľte BHA kyselinu salicylovú, ktorá je rozpustná v tukoch a vďaka tomu preniká hlbšie do pokožky a efektívne dokáže prečistiť zanesené póry. Novšia generácia – PHA kyseliny (laktobionová, glukonolaktón) sú najmenej iritujúce, vhodné najmä pre citlivú pleť. Pomáhajú budovať povrchovú bariéru kože, ktorú zároveň jemne exfoliujú, majú antioxidačný účinok, pomáhajú zachovať elasticitu kože a pôsobia dokonca fotoprotektívne.
Ak používate fyzický exfoliant ako scrub alebo gomáž, základom je jemný prístup, aby ste tak predišli neželaným mikrothrlinkám na pleti, ktoré môžu mať na svedomí vznik infekcií, akné či ekzémov. Medzi exfoliačné čiastočky patria napr. jojobové perličky, bambusové guľôčky alebo minerály ako kremeň, ktoré aktívne odstraňujú odumretú vrstvu z povrchu pleti.
Po každej exfoliácii pleť dostatočne hydratujte, keďže týmto procesom sa odhaľuje nová vrstva pokožky, ktorá si doslova pýta výživu a počas dňa nezabudnite pleť chrániť s SPF.
ZDRAVÝ ŽIVOTNÝ ŠTÝL
Dôvodov, prečo sa pleť zhorší je mnoho, od používania nesprávnej kozmetiky, hormonálnych zmien, veľa stresu, málo spánku, intolerancii na potraviny až po nekvalitnú a nevyváženú stravu. Pri intoleranciách na potraviny dodržujte eliminačnú diétu, čím sa vyvarujete nielen zažívacím problémom, ale aj tým na pokožke. Ak máte sklon k problematickej pleti obmedzte mliečne výrobky, fastfood, sladkosti, sladené nápoje a alkohol. Naopak suchú a citlivú pleť s rosaceou môže výrazne zhoršovať napr. pikantné jedlo, laktóza, lepok, sauna, intenzívny tréning, fajčenie a alkohol. Snažte sa stravovať bez upravovaných potravín, teda vyberať si tie základné. Počas dňa nepodceňujte pitný režim, ktorého základ by mala byť čistá voda. Ďalšou súčasťou pre zlepšenie stavu pleti je šport, či dostatok kvalitného spánku. Starať sa o seba je dôležité, nielen fyzicky, ale hlavne psychicky. Len tak nájdete svoj vlastný balans.